Yoga jest zabawa

Jogę praktykują już nie tylko dorośli, ale coraz częściej dzieci. I to te najmłodsze, kilkuletnie pociechy. Zadajesz sobie pytanie: dlaczego uczyć tak małe dzieci aktywności fizycznej? Odpowiedź jest prosta. To jest niebywałe jak nawyki wyuczone w dzieciństwie zostają z nami na resztę życia. I mówimy tutaj nie tylko o tych dobrych nawykach, ale również tych złych. Niech za przykład posłuży nam prawidłowa lub nieprawdłowa postawa ciała. Osoby zawsze trzymające się prosto (przy siedzeniu, staniu, chodzeniu) nawet nie zauważają tego faktu. Ci, którym nie wdrukowano na wczesnych etapach życia jak istotna jest prawidłowa postawa ciała, mają problem z kręgosłupem, stawami, bolem nóg. Należy pamiętać, że raz wyuczone złe nawyki jest ciężko wyeliminować w późniejszych latach. Dlatego tak ważne jest uczenie prawidłowych postaw od wczesnych lat.

Ucząc się jogi, dziecko nabywa kilku naprawdę przydatnych zdolności, które wzbogacą jego repertuar umiejętności. (O czym będę pisać później). Natomiast teraz chciałabym się skupić na zagadnieniu: dlaczego dziecko potrzebuje jogi?

Od blisko 100 lat nasze dzieci spędzają większość swego czasu w pozycji siedzącej. I tak jest w szkolnych ławkach, w autobusie do szkoły i z powrotem do domu, przed telewizorem lub komputerem, siedząc w domu, bo pada deszcz. Prawda, że po zsumowaniu wychodzi z tego całkiem sporo czasu?

W zdrowym ciele zdrowy duch. To ewolucja pokazuje nam, aby być w dobrej formie nalezy żyć w ruchu. I joga może być w tym pomocna, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Tego rodzaju ruch nie tylko wspomaga krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, ale stanowi też swego rodzaju masaż narządów wewnętrznych. Rozciąga i uspokaja ciało. Do skutków zbyt małej ilości ruchu dołącza się przeżywany przez dziecko na co dzień stres. Presja wywierana na maluchy jest duża, a okres beztroskiego dzieciństwa coraz bardziej się skraca. Od wielu pociech wymaga się tylko dobrych wyników w nauce, bezproblemowego nabywania różnych umiejętności społecznych. W jaki sposób zrelaksuje się zestresowane dziecko? Oczywiście przy jodze.

Karolina Borucka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

banner